Bodemerosie terugdringen kan 70 miljoen mensen voeden

Leestijd: < 1 minuut
Zaterdag 25 juli 2026 – 10.30 uur Bron: Redactie Kerk/Bisdom – Beeld: MB

BRUSSEL     Landbouwgronden gaan er wereldwijd op achteruit en dat brengt de voedselvoorziening voor grote delen van de wereldbevolking in gevaar. Die teloorgang met 10 procent terugdraaien zou zo’n 70 miljoen extra mensen kunnen voeden.

Intensieve landbouw, overbemesting en monoculturen bedreigen niet alleen de biodiversiteit – ze veroorzaken vaak ook schade aan de bodemkwaliteit op de lange termijn. Daarbij komt nog de klimaatverandering, met meer stormen en hevige regens die vruchtbare grond doen wegvloeien. En tot slot daalt het grondwaterpeil in grote delen van de wereld.

Probleem en kans

Al die factoren leiden tot erosie, uitdroging en bodemverdichting en maken dat de grond minder vruchtbaar wordt op lange termijn. Een wereldwijde studie door universiteiten over de hele wereld heeft nu tot in detail berekend wat dat kost, met behulp van gedetailleerde kaarten en artificiële intelligentie.

“We hebben voor het eerst geprobeerd om de consequenties van bodemdegradatie voor al de landbouwgrond wereldwijd te berekenen”, zegt Hadi Hadi, onderzoeker aan de Universiteit van Bonn. “Gemiddeld leidt een toename van 10 procent in de degradatiesnelheid tot een vermindering van de opbrengst met 2 procent.”

Maar dat biedt ook perspectieven, zeggen de onderzoekers. “Omgekeerd, als we de degradatie wereldwijd met 10 procent zouden kunnen verminderen, zouden de gewasopbrengsten zo sterk toenemen dat we ruim 70 miljoen extra mensen zouden kunnen voeden.”

Het onderzoek is verschenen in Nature Food.