HAVANA De rooms-katholieke bisschoppen van Cuba hebben hun geplande bezoek aan het Vaticaan medio februari voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit werd vanochtend gemeld door de Vaticaanse perskamer.
De reden die werd gegeven is “de ernstige energiecrisis op het Caribische eiland, verergerd door nieuwe sancties opgelegd door de Amerikaanse regering onder Donald Trump.”
De bisschoppen zouden van 16 tot en met 20 februari Paus Leo XIV en verschillende vertegenwoordigers van de Curie ontmoeten in het kader van een ad limina-bezoek. Dergelijke bezoeken zijn verplicht voor rooms-katholieke bisschoppen in elk land en vinden met regelmatige tussenpozen plaats, in de regel om de 5 jaar..
De Cubaanse bisschoppen vragen nu om uitstel: “Gezien de verslechterende sociaaleconomische situatie in het land, die zoveel instabiliteit en onzekerheid veroorzaakt,” heeft de bisschoppenconferentie de Paus nu verzocht om uitstel. Tegelijkertijd herbevestigden zij hun “diepe verbondenheid en gemeenschap met de opvolger van Petrus.”
Fossiele brandstoffen zijn momenteel vrijwel volledig ontoegankelijk in Cuba en het openbaar vervoer en de meeste vluchten zijn opgeschort. Eind januari waarschuwden de bisschoppen al voor de gevolgen in een dringende boodschap aan “alle Cubanen van goede wil”. Ze zien een risico op sociale chaos en geweld. In een realiteit waar “angst en wanhoop zijn toegenomen”, moet alles in het werk worden gesteld om verder lijden voor de armen, de zieken, de ouderen en de kinderen te voorkomen.
Tijdens het Angelusgebed op 1 februari sprak Paus Leo XIV ook zijn “grote bezorgdheid” uit over de situatie in Cuba. Hij herhaalde de boodschap van de bisschoppen en riep de regeringen in Washington en Havana op tot een “oprechte en effectieve dialoog”.


















