-Brussel- Ziektes die doorgegeven worden door een gebrek aan schoon water zijn de afgelopen drie maanden met bijna 150 procent toegenomen in Gaza. Ondertussen blijft Israël de doorgang van humanitaire hulp blokkeren.
Volgens Oxfam stapelen humanitaire hulpgoederen ter waarde van miljoenen dollars zich op in opslagplaatsen in de hele regio.
Die hulp omvat niet alleen tenten en voedsel maar ook medicijnen, waterapparatuur en hygiënisch materiaal, allemaal zaken die broodnodig zijn om ziektes te voorkomen en te bestrijden.
Materiaal voor basishygiëne
Oxfam alleen al heeft meer dan 110.000 stuks hulpgoederen in één magazijn zitten, waaronder watertanks, testkits, zeep, luiers en latrines. De organisatie wacht op toestemming om het gebied te betreden, maar de Israëlische autoriteiten blijven voorlopig weigeren.
Ziekten die door water worden overgebracht en met de basishygiëne gemakkelijk te voorkomen zijn, kunnen zo door Gaza razen, zeggen gezondheidsmedewerkers.

Diarree en geelzucht
Volgens de beschikbare gegevens is het aantal Palestijnen dat zich meldt bij gezondheidsinstellingen met acute waterige diarree vorige maand met 150 procent toegenomen. Voor bloederige diarree is dat met 302 procent en voor acute geelzucht 101 procent.
Volgens Oxfam zijn deze cijfers zelfs een onderschatting, gezien het feit dat duizenden Palestijnen geen toegang hebben tot de weinige gezondheidszorgfaciliteiten die nog operationeel zijn.
Bushra Khalidi, beleidsmedewerker van Oxfam in de bezette Palestijnse gebieden en Israël, zegt dat een epidemie dreigt. Volgens haar zal een massale sterfte daar onvermijdelijk het gevolg van zijn.
“De huidige situatie in Gaza creëert de ideale omstandigheden voor de uitbraak van ziekten die kunnen toeslaan als mensen met gebrek aan schoon water vastzitten in overbevolkte onhygiënische omgevingen met bijna geen voedsel”, zegt Khalidi. “Elke dag dat de belegering voortduurt en hulp door Israël wordt geweigerd, wordt de hongerdood tastbaarder en wordt overlijden door te voorkomen ziekten een absolute zekerheid.”