Dolle Mina’s zijn terug! Waken bij anti-abortusconferentie ’40 Days for Life’

Leestijd: 2 minuten

Maandag 28 juli 2025 -12:39 uur – Bron: Redactie Kerk/Dllemina.org/KRO-NCRV – Beeld: Dollemina.org

-Amsterdam-  Twee dagen lang voerden de Dolle Mina’s actie bij de conferentie van de anti-abortusorganisatie ’40 Days for Life’ in de RK Sint Agnes Kerk te Amsterdam. Daarmee wilde de feministische actiegroep de organisatie een koekje van eigen deeg geven. “Door te waken bij het 40-Days-evenement in Amsterdam ervaarden zij zelf hoe het is om een storend tegengeluid te horen op een plek waar je je veilig acht,” aldus een woordvoerder van de Dolle Mina’s.

 

Spiegelactie als protestmiddel

De Dolle Mina’s waakten in het weekend van 26 en 27 juli 2025 bij de conferentie van 40 Days for Life, een anti-abortusorganisatie. De conferentie van die organisatie vond plaats bij de RK Saint Agneskerk in Amsterdam. Door het waken spiegelden de Dolle Mina’s het gedrag van 40 Days for Life, die elk najaar veertig dagen ‘waakt’ bij abortusklinieken in Nederland.

Ook plakten de Dolle Mina’s posters en lieten ze krijtboodschappen achter voor de aanwezigen van het evenement. Deze acties hadden als doel om duidelijk te maken hoe storend hun eigen ‘waken’ is voor mensen die de abortusklinieken bezoeken.

 

Acties bij abortusklinieken als storend ervaren

“Ze noemen zichzelf pro-life, maar ze realiseren zich niet welke negatieve impact ze hebben op het leven dat nu al leeft en de autonomie die die mensen over hun eigen lichaam hebben”, aldus de woordvoerder van de Dolle Mina’s. “De vrouwen die de abortusklinieken bezoeken gaan door een kwetsbare periode in hun leven. Het ‘waken’ wordt als zeer intimiderend en storend ervaren door zowel patiënten, partners en het personeel van deze klinieken.” Lees verder onder het instagramfilmpje>

 

 

Dit bericht op Instagram bekijken

 

Een bericht gedeeld door De Dolle Mina’s (@dollemina2025)

Achtergrondinfo

De actie vond plaats in een bredere context van toenemende anti-abortusactiviteiten in Europa. Volgens het rapport The Next Wave van het European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights (EPF, 2024) is er sprake van een gecoördineerde, internationaal opererende lobby. “Het ‘waken’ van 40 Days for Life is geen actie op zich, maar een symptoom van deze opkomende anti-abortusretoriek en ondermijning van mensenrechten”, aldus de woordvoerder.

Uit het rapport blijkt dat de anti-abortuslobby bestaat uit goed gefinancierde, religieus-extremistische organisaties die actief invloed uitoefenen op parlementen, rechtbanken en beleid om seksuele en reproductieve rechten terug te dringen. Ze maken gebruik van schijnneutrale ‘hulporganisaties’, juridische procedures en desinformatiecampagnes.“Wat begint als een ogenschijnlijk stille wake, eindigt in het structureel ondermijnen van fundamentele mensenrechten,” waarschuwt het EPF-rapport.

Abortus in Nederland

Abortus wordt in Nederland sinds 1984 gedoogd tot 24 weken en wordt uitgevoerd onder strikte medische begeleiding. Sinds 2025 mogen ook huisartsen de abortuspil verstrekken. Onderzoek wijst uit dat 99 procent van de vrouwen geen spijt heeft van haar keuze en dat gevoelens van opluchting het meest voorkomen. Er bestaat geen aantoonbaar verband tussen abortus en psychische aandoeningen.

Hoewel demonstreren een grondrecht is, hanteren gemeenten steeds vaker bufferzones rondom abortusklinieken om zorgzoekers te beschermen. Ook rechters erkennen dat het aanspreken of volgen van vrouwen op weg naar een kliniek kan neerkomen op intimidatie. De Dolle Mina’s onderstrepen dat hun actie niet gericht is op het beperken van demonstraties, maar op het beschermen van mensen die zorg zoeken en hun vrijheid en autonomie.