Gebedsdag Vrouwe van alle Volkeren, die eens Maria was, een groot succes

Leestijd: 3 minuten

Woensdag 23 juli 2025 – 14:30 uur – Bron: Redactie Kerk/St. Lourdes a.d. Amstel – Beeld: St. Lourdes a.d. Amstel

-Amsterdam- Onlangs heeft de jaarlijkse gebedsdag plaatsgevonden voor de Vrouwe van alle Volkeren, die eens Maria was, in het Mariaheiligdom te Heiloo.

De gebedsdag werd bezocht door vele gelovigen uit binnen- en buitenland en was een groot succes. Hoofdonderwerp was het belang van het vijfde mariale Dogma voor kerk en wereld. In de gesprekken tussen de gelovigen was een hot topic de positie van de Dicasterie voor de Geloofsleer ten opzichte van de devotie. De Stichting Lourdes aan de Amstel sprak met verschillende gelovigen over de mogelijkheid van de bouw van een grote mariale bedevaartkerk.

De jaarlijkse gebedsdagen werden mogelijk nadat kardinaal Ratzinger, het toenmalig hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer en de latere paus Benedictus XVI, in 1995 toestemming gegeven had voor de vrijgave van de devotie. Volgens de woorden van de kardinaal ging de Amsterdamse Mariaverschijning absoluut níet in tegen de leer van de Kerk, en kon de devotie – tot de vooralsnog vermeende verschijning – vrijgegeven worden, met de bemerking dat een volledige erkenning als bovennatuurlijk in de toekomst mogelijk was.

Deze volledige erkenning werd zes jaar later, op 31 mei 2002, uitgesproken door de bisschop van Haarlem, mgr. J.M. Punt, kerkjuridisch geheel legitiem en in lijn met de destijds van kracht zijnde normen.

 

HET VIJFDE DOGMA

Hoofdspreker op de gebedsdag was dr. Mark Miravalle van de Universiteit van Steubenville, top-expert op het gebied van het vijfde mariale dogma.

De marioloog legde uit dat een vijfde mariaal dogma – dat Maria in de Amsterdamse verschijning vroeg – geheel in lijn is met de theologie over Maria, en dat het dé remedie is voor de problemen van deze tijd.

de Amsterdamse Mariaverschijning werd gevraagd om deze geloofsuitspraak – dogma – op het hoogste niveau, die inhoudt dat de Heilige Maagd Maria door Christus is aangesteld als Moeder van de Kerk en de mensheid, in haar bemiddelende capaciteiten als Medeverlosseres, Middelares en Voorspreekster.

Dit geheel in lijn met Lumen Gentium, het hoofddocument van het Tweede Vaticaanse Concilie. Ook is het vijfde dogma volledig in overeenstemming met de katholieke traditie en sterk bijbels onderbouwd.

 

POSITIE VAN “ROME”

De huidige positie van Rome is dat de Amsterdamse devotie is toegestaan, mits los gezien van de erkenning van de verschijningen. De verschijningen worden door de Dicasterie voor de geloofsleer momenteel niet erkend.

Wel blijft van kracht, dat de devotie die uit de Amsterdamse Mariaverschijning is ontstaan volledig toegestaan is.

Basis voor dit standpunt is een document uit 1974. Uit brieven echter – daterend van 1981 – aanwezig in het bisdomsarchief , en tevens door de uitspraken van de voormalig prefect van de Dicasterie voor de Geloofsleer, blijkt dat het betreffende document kerkjuridisch niet meer geldig is.

Het document is de facto achterhaald door latere uitspraken van dezelfde Dicasterie. Het huidige oordeel van de Dicasterie over de (on)echtheid van de verschijningen is derhalve feitelijk onjuist. Een verzoek tot herziening van dit oordeel is ingediend door verschillende gelovigen. Onverlet blijft ondertussen dat de devotie is toegestaan, zij het vooralsnog los van een erkenning.

LOURDES AAN DE AMSTEL

De stichting Lourdes aan de Amstel was ook aanwezig op de gebedsdag en heeft de door Maria gevraagde bedevaartkerk gepromoot onder de gelovigen. Volgens de stichting is er nog steeds bouwgrond beschikbaar op de in de Amsterdamse boodschappen genoemde plek aan de Zuidelijke Wandelweg.

THEATER OP DE ZUIDAS

Ongeveer 18 jaar geleden stond op de betreffende plek een theater gepland van Joop van den Ende, benevens een groot uitgaansgebied met restaurants. Dit alles als culturele afsluiting van de Zuidas, waarvan het kavel bouwgrond het laatste stukje was.

Deze bouwgrond is volgens Lourdes aan de Amstel nog steeds grotendeels beschikbaar. Als mooie cultureel-spirituele afsluiting van de Zuidas, die thans vrijwel volgebouwd is met grote “economische kathedralen”, zou een bedevaartkerk naar model van de Aya Sophia niet misstaan.

AMSTERDAM ALS MARIAAL BEDEVAARTOORT Á LA LOURDES. MILJOENEN PELGRIMS?

Tevens is volgens Lourdes aan de Amstel een bedevaartkerk op de betreffende locatie een mogelijke oplossing voor de toeristische overlast waarmee het Amsterdamse centrum te kampen heeft.

Volgens Stichting Lourdes aan de Amstel zou een grote mariale bedevaartkathedraal, geïnspireerd op het model van de Hagia Sophia, op termijn miljoenen pelgrims naar Amsterdam kunnen trekken. Daarmee zou de stad zich kunnen ontwikkelen tot een belangrijk spiritueel centrum in de wereld, met de Vrouwe van alle Volkeren als symbool van hoop, vrede en eenheid.

SYNODALE PROCES

De Stichting Lourdes aan de Amstel roept de gelovigen op om in de geest van synodaliteit de bisschop van Haarlem-Amsterdam, mgr. Hendriks, te verzoeken om de volledige erkenning van de Amsterdamse Maria verschijning in Rome te bepleiten en om de mogelijkheid van de bouw van een mariale bedevaartkerk voor de Vrouwe van Alle Volkeren te onderzoeken.