HEMA keert terug naar origineel rookworstrecept na felle kritiek klanten

Leestijd: 2 minuten

Maandag 26 januari 2026 – 12:58 uur – Bron: Redactie Varia/Hema – Beeld: M. Minderhoud

AMSTERDAM   Warenhuis HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. Maar wat de nieuwe producent ook probeeerde, het lukte niet om de yypische hemasmaak in de worst te krijgen.

Resultaat: Vele ontevreden klanten, zeker nu in de winter of stampporttijd. Hema besloot dan ook het oude recept weer terug te brengen. HEMA is er daarbij in geslaagd om ook met die oude bereidingswijze te voldoen aan de voorwaarden voor het Beter Leven Keurmerk.

Over de receptverandering heeft de keten maandag ook een nieuw reclamefilmpje verspreid, om mensen te overtuigen de rookworst opnieuw te proberen. „Hij is weer net zo rokerig, knapperig en sappig als vroeger”, benadrukt de keten daarbij.

In 2024 was al naar buiten gekomen dat de HEMA-rookworst na een periode van zo’n tachtig jaar niet meer door de Zwanenberg Food Group in Oss zou worden geproduceerd en die mag nu de worst weer produceren.

Rookworst is een traditioneel Nederlands product, waarbij een mengsel van gemalen vlees, specerijen en zout in een omhulsel wordt gestopt. De zo ontstane worst werd vervolgens gerookt om deze te conserveren. Tegenwoordig rookt men dit vleesproduct meer vanwege de gewaardeerde smaak. Nog zeker 100 slagers produceren in Gelderland en Zuid-Holland ambachtelijke rookworst. Deze is herkenbaar aan een ingedroogde druppel aan het uiteinde van de worst. De meeste rookworsten zijn gemaakt van varkensvlees, hoewel er ook authentieke runderrookworst bestaat zelfs zonder de varkensdarm.

Aangenomen wordt dat Gelderse rookworst in de achttiende eeuw furore begon te maken in Nederland. Het kookboek De Volmaakte Gelderse Keuken-Meid (1756) geeft uitvoerige aanwijzingen hoe men voor het roken van worst in de schoorsteen of rookkamer eiken of beukenhout moet gebruiken. Gelderland, de enige provincie die in ruime mate over zulk hout kon beschikken, werd het meest vermaard om zijn rookworst. De rookworst is onlosmakelijk verbonden met Nederlandse gerechten, vooral met erwtensoep (snert) en stamppotten.

Een fabrieksrookworst is op een aantal punten anders dan een traditioneel bereide Gelderse rookworst. Onder andere Unox produceert deze rookworst die in de meeste supermarkten te koop is. Daarnaast brengt het ook de Hema-rookworsten op de markt. Deze is reeds in de fabriek gekookt en niet gerookt. Om de rooksmaak aan die rookworst te verkrijgen wordt gebruikgemaakt van rookaroma.