MÜNCHEN De Duitse kardinaal en voormalig Pausadviseur Reinhard Marx prijst de persvrijheid als een “schild voor onze kwetsbare democratie”. “Vrije en kritische kwaliteitsmedia zijn absoluut essentieel voor onze democratische samenleving en voor onze kerk, vooral nu”, benadrukt de voorzitter van de Mediacommissie van de Duitse Bisschoppenconferentie via sociale media.
De aanleiding was de 250e verjaardag van de geboorte van de katholieke publicist Joseph Görres. Hij werd geboren op 25 januari 1776 in Koblenz en stierf op 29 januari 1848 in München. Görres gaf sinds 1814 de krant ‘Rheinischer Merkur’ uit. Op de 100e verjaardag van de geboorte van de geleerde in 1876 richtte een groep katholieke academici in Koblenz de “Görres Vereniging” op om wetenschappelijk onderzoek te bevorderen.
Görres heeft de politieke en kerkelijke debatten van de 19e eeuw aanzienlijk beïnvloed, aldus Marx, de katholieke aartsbisschop van München en Freising. Zijn journalistieke werk werd gedreven door het idee van vrijheid en was voor velen ongemakkelijk. “Hij cultiveerde met name de uitgesproken opiniestukken als journalistieke uitdrukkingsvorm. De journalist Joseph Görres opende de deuren naar geëngageerde journalistiek.”























