MADRID Het plan van de Spaanse regering om de verblijfsstatus van 500.000 ongedocumenteerde migranten te legaliseren, heeft gemengde reacties binnen de rooms-katholieke kerk opgeroepen.
Terwijl de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, aartsbisschop Luis Argüello, de maatregel van de socialistische premier Pedro Sánchez verwelkomde en zei dat deze de waardigheid van de betrokkenen herstelt, uitten andere bisschoppen kritiek.
De aartsbisschop van Oviedo, Jesús Sanz, schreef op sociale media dat “er geen plaats is voor iedereen”. Hij betoogde dat “verstandige, niet-populistische of demagogische maatregelen” nodig zijn om sommige migranten te accepteren en anderen af te wijzen. Ook José Ignacio Munilla, bisschop van Orihuela-Alicante, bekritiseerde het legaliseringsbesluit als een “populistische en demagogische” zet. Volgens de geestelijke willen de regerende socialisten met deze maatregel hun macht consolideren.
Het betreffende plan werd onderhandeld met de links-populistische partij Podemos, van wiens steun de zwakke minderheidsregering van premier Sánchez afhankelijk is. Immigranten en asielzoekers die kunnen bewijzen dat ze vóór 31 december 2025 in Spanje verbleven, kunnen gebruikmaken van deze buitengewone procedure. Verdere vereisten zijn onder meer de afwezigheid van een relevant strafblad en een verblijf van ten minste vijf maanden op het moment van de aanvraag.
Aanvragen kunnen worden ingediend van april tot eind juni, zoals minister van Migratie Elma Saiz dinsdag aankondigde. De regering voert de procedure uit bij koninklijk decreet, waarvoor geen parlementaire goedkeuring nodig is.























