WERELD Met het begin van mei staat de verering van de Heilige Maagd Maria traditioneel centraal in de katholieke kerken. zowel de rooms-katholieke als de oud-katholieke. In het ganse land nodigen bisdommen, parochies, kathedralen en vooral bedevaartsoorden mensen uit voor speciale vieringen zoals de mei-devoties.
Liturgische elementen worden vaak gecombineerd met culturele en muzikale hoogtepunten; op sommige plaatsen worden Mariavieringen ook thuis gehouden. De Mariamaand wordt nog steeds beschouwd als een van de meest levendige uitingen van katholieke spiritualiteit in het liturgisch jaar.
Bedevaarten, Mariaverering – en de rijke traditie van Maria-gebeden eb gezangen zijn bijzonder populair in mei. Hiertoe behoort het “Regina caeli” (“Koningin van de Hemel”), dat tijdens de paastijd tot Pinksteren (dit jaar 24 mei) wordt gebeden in plaats van het “Angelus” (“Engel des Heren”) en het Paasmysterie verbindt met de Menswording van Christus. De rozenkrans, in een meditatieve vorm, reflecteert op belangrijke gebeurtenissen in het leven van Jezus en de rol van Maria. De litanie van Loreto heeft eveneens een bijzonder voorbede-karakter.
De lofprijzing van Maria en de Mariaverering vinden hun oorsprong in het Bijbelse Magnificat, en devoties tot Maria zijn al sinds de middeleeuwen gedocumenteerd. Deze vorm van devotie werd echter pas echt populair in de 17e en 18e eeuw, met name in Italië, totdat Paus Paulus VI haar wereldwijd aanbeval in zijn encycliek “Mense Maio” in 1965. De encycliek stelt dat Maria zelf niet aanbeden mag worden, aangezien dit alleen aan God toekomt. Zij wijst echter wel de beste weg naar Jezus Christus. In deze devoties eren gelovigen Maria voor haar cruciale rol in de conceptie, geboorte, kindertijd en jeugd van Jezus, evenals in zijn dood en opstanding, culminerend in de ‘geboorte’ van de kerk met Pinksteren. De maand mei kent een aantal belangrijke herdenkingen en feestdagen die verschillende aspecten van de Mariaverering belichten. Op 13 mei wordt het feest van Onze-Lieve-Vrouw van Fatima gevierd, ter herdenking van de Mariaverschijningen van 1917. Het feest van Maria, Hulp der Christenen, op 24 mei, dateert uit de tijd van paus Pius VII en werd ingesteld als dank voor zijn vrijlating uit Napoleontische gevangenschap; de bijbehorende aanroeping komt uit de Litanie van Loreto.
Andere Mariavereringen zijn nauw verbonden met de liturgische geschiedenis: het feest van Maria, Koningin van de Hemel, ingesteld door paus Pius XII in 1954, werd later verplaatst naar 22 augustus. Het feest van Maria Visitatie op 31 mei, dat in 1969 naar deze datum werd verplaatst, wordt nu algemeen beschouwd als de afsluiting van de Mariamaand. Sinds 2018 wordt de universele herdenking van Maria, Moeder van de Kerk, gevierd op Pinkstermaandag.Dit onderstreept de bijzondere rol van Maria in het leven van de Kerk.
Er zal veel aandacht zijn deze maand voor Maria, of het nu dé bedevaartplek bij uitstek Lourdes is, of in het veel noordelijk gelegen Heede, vlak over de Nederlandse grens bij Bourtange. Maar ook in Luxemburg, in het Groothertogdom zal op 10 mei een processie door de straten van het centrum van Luxemburg naar het wonderbaarlijke standbeeld van “Maria, Troosteres plaats hebben met een passiespel, getiteld “Mirjam”.
Kortom, zorg er voor dat ook U deze maand een kerk in uw diocese bezoekt of neem deel aan een bijzondere Mariaverering en vergeet de rozenkrans niet !






















