‘Sit-In actie’ 1 oktober Utrecht CS: Startsein voor hoger beroep ‘ Laatste Wil Proces’

Leestijd: 3 minuten

boodschap van Stichting Steungroep Dappere Burgers

Zondag 28 september 2025 – 15:21 uur – Bron: Redactie Kerk/SDB/ADN – Beeld: Publiek domein

-Gouda- De boodschap van Stichting Steungroep Dappere Burgers (SDB). Op woensdag 1 oktober organiseren 80 (groot)ouders samen met hun volwassen (klein)kinderen een Sit-In actie op station Utrecht Centraal. De actie is een stille maar indringende oproep: maak hulp bij een waardig levenseinde mogelijk. Dit is de aftrap van een week van protest en bewustwording rond het Laatste Wil Proces, waarin op maandag 6 oktober het hoger beroep – aangespannen door de Coöperatie Laatste Wil (CLW) en 26 individuele eisers – dient tegen de Nederlandse Staat bij het Gerechtshof Den Haag.

 

Hulp bij zelfdoding hoort niet thuis in het Wetboek van Strafrecht”.

In Nederland is het strafbaar om iemand te helpen bij zelfdoding, zelfs wanneer die hulp uit zuiver altruïstische motieven wordt geboden. In landen als Duitsland, Oostenrijk en Canada hebben rechters hun regeringen opgedragen om wetgeving te ontwikkelen die dergelijke hulp binnen duidelijke juridische kaders mogelijk maakt. In Zwitserland bestaat deze mogelijkheid al sinds 1942.

In Nederland mogen uitsluitend artsen handelen binnen de kaders van de Euthanasiewet, formeel de Wtl = Wet toetsing levensbeëindiging op verzoek en hulp bij zelfdoding. Binnen deze wet vallen groepen van mensen buiten de boot. Eén op de twee euthanasieverzoeken worden afgewezen. Voor wilsbekwame personen met een wens tot levensbeëindiging vanwege een voltooid leven biedt de wet géén ruimte. In de huidige praktijk van de Wtl is het een gegeven dat mensen met een GGZ-diagnose twee tot drie jaar moeten wachten vóór zij vernemen of zij wel of niet geholpen worden. Het gevolg is dat er jaarlijks honderden schrijnende situaties ontstaan: mensen die hun leven in eenzaamheid of op traumatische wijze beëindigen, of ouderen die tegen hun wil gedwongen worden om verder te leven.

In 2022 stelde de rechtbank Den Haag de CLW in eerste aanleg in het ongelijk, maar er was ook winst: voor het eerst erkende een Nederlandse rechter dat het recht op zelfbeschikking over het levenseinde voortvloeit uit artikel 8 van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). Toch vond de rechter dat de Staat binnen zijn ‘beleidsvrijheid’ mocht blijven opereren. De CLW en 26 individuele eisers vinden dat onacceptabel.

In landen als Duitsland, Oostenrijk en Canada hebben rechters die beleidsvrijheid wél begrensd, met als uitkomst: zelfbeschikking over het levenseinde is een grondrecht. Ook daar riep de rechter de politiek tot de orde.

‘Sit-In actie’ op Utrecht CS, 1 oktober als opmaat van de ‘Mars naar het gerechtshof’, 6 oktober 2025. ‘De Sit-In actie’ van SDB op 1 oktober is de symbolische opmaat voor de ‘Mars naar het gerechtshof’ van de CLW op maandag 6 oktober in Den Haag, waar honderden betrokken burgers zich zullen verzamelen. Tijdens de ‘Sit-In actie’ staan generaties samen op voor vrijheid, waardigheid en autonomie – voor zichzelf, voor elkaar en voor toekomstige generaties.

Wetsvoorstel van Stichting Levenseinde Regie (SLR)

Tegelijkertijd loopt de petitie voor het burgerinitiatief van Stichting Levenseinde Regie (SLR). Doel: het alternatieve wetsvoorstel op de agenda van de Tweede Kamer krijgen. Dit voorstel biedt een wettelijk kader voor zelfbeschikking, met begeleiding door professionele levenseindebegeleiders en zorgvuldige waarborgen tegen misbruik of druk.

De teller staat nu op 33.0005 handtekeningen. Bij 40.000 ondertekeningen móet de Kamer zich over het voorstel buigen. Teken via: Petitie | Coöperatie Laatste Wil Klik voor meer informatie de website : https://www.steungroepdappereburgers.nl