-Madrid- De Algemene Commissie voor Gerechtigheid en Vrede van de Spaanse Bisschoppenconferentie heeft een verklaring uitgegeven waarin de situatie in Gaza wordt omschreven en veroordeeld als “etnische zuivering”.
De bisschoppen hebben voor Europese bisschoppenconferenties een krachtig manifest uitgegeven waarin de dramatische situatie van de Palestijnse bevolking in Gaza wordt veroordeeld en waarin de internationale gemeenschap wordt opgeroepen om dringende maatregelen te nemen om het conflict te stoppen en de weg naar verzoening te openen. Het document roept op tot een “ongewapende en ontwapenende vrede” als de enige manier om een rechtvaardige en duurzame coëxistentie te bereiken.
In het document wordt duidelijk de belegering van de bevolking van Gaza, de honger die duizenden burgers lijden en de systematische vernietiging van ziekenhuizen, wijken en infrastructuur veroordeeld. Zij waarschuwen dat dit alles een flagrante schending van het internationaal humanitair recht vormt en, zoals het manifest zelf stelt, “een bezetting die gelijkstaat aan etnische zuivering.”
“Wij willen niet dat Attila door de Gazastrook zwerft, wij willen geen bommen of gijzelaars”, staat in de tekst, terwijl er tegelijkertijd wordt opgeroepen tot rechtvaardigheid en vrede voor alle mensen die in zowel Palestina als Israël wonen. In het licht van haat en oorlog herinnert het manifest eraan dat “oorlog nooit onvermijdelijk mag zijn” en dat “wapens stil kunnen en moeten blijven.”
Specifieke eisen zijn onder meer een onmiddellijke stopzetting van de aanvallen, het openen van humanitaire corridors, onbeperkte toegang voor hulp, de vrijlating van ontvoerde personen en het opleggen van sancties en militaire embargo’s tegen degenen die het internationaal recht overtreden. Tegelijkertijd is het van belang dat er een wederopbouwproces begint dat een waardig leven op Palestijns grondgebied mogelijk maakt.
OLV van Vrede
De oproep wordt afgesloten met een gebed tot Onze Lieve Vrouw van Vrede, waarin gevraagd wordt om moed en toewijding bij het bouwen aan een vrede die gebaseerd is op rechtvaardigheid. ‘Wij zijn geroepen om bewakers van vrede te zijn’, zo staat in de tekst. Daarmee wordt de actieve rol benadrukt die gelovigen moeten spelen bij het zaaien van hoop waar vandaag de dag haat heerst.
De Algemene Commissie voor Gerechtigheid en Vrede herinnert eraan dat “het volk vrede wil” en herhaalt de bereidheid van de Heilige Stoel om ontmoetingen tussen de strijdende partijen te faciliteren. Samen met Paus Leo XIV benadrukken zij: “Vrede is niet de doodse stilte na een conflict, maar een geschenk dat naar mensen kijkt en hun leven nieuw leven inblaast.”
Argüello hekelt de misdaad van Israël
De verklaring komt enkele dagen na een bericht van bisschop Luis Argüello, voorzitter van de EEG, waarin hij mensen oproept niet te zwijgen over wat er in Gaza gebeurt:
Gritemos alto y claro contra el drama humanitario que ocurre en Gaza por la acción del Gobierno de Israel. No cabe el silencio usando el argumento de que el Gobierno de España lo utiliza como escudo para ocultar otros problemas. Ese silencio utiliza la misma táctica encubridora.
— Mons. Luis Argüello (@MonsArguello) May 21, 2025