-New York- Het Vaticaan pleit voor hervorming van de internationale gemeenschap te midden van de crisis bij de Verenigde Naties. De minister van Buitenlandse Zaken van de Paus, aartsbisschop Paul Gallagher, zei gisteravond in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de VN in New York, dat de VN een belangrijke instelling en een vitaal forum voor alle landen moet blijven.
Desalniettemin moeten de beperkingen en tekortkomingen van de VN, evenals de “groeiende geloofwaardigheidscrisis binnen het multilaterale systeem worden erkend”, benadrukte Gallaghar. Deze uitdagingen mogen echter de eerdere prestaties van de VN niet overschaduwen, maar juist “een hernieuwde inzet voor de revitalisering ervan stimuleren”. Bij de noodzakelijke hervorming moet de VN haar oprichtingsmandaat herontdekken en aanpassen aan de huidige omstandigheden.
De Heilige Stoel roept op tot een hernieuwde inzet voor de principes die zijn vastgelegd in het Handvest van de VN. Deze principes zijn vandaag de dag nog steeds relevant. De verleiding om deze te vervangen door “nieuwe ideeën of programma’s die haar mandaat zouden kunnen verwateren” moet worden weerstaan.
Het is cruciaal om een evenwicht te vinden tussen de vier pijlers van de VN: het bevorderen van mensenrechten, het handhaven van vrede en veiligheid, duurzame economische ontwikkeling en naleving van wettelijke regels. Als dit lukt, kan de VN worden versterkt als “een baken van hoop en een kracht ten goede”.