-Addis Abeba- Leden van het Symposium van Bisschoppenconferenties van Afrika en Madagaskar (SECAM) riepen op tot gedurfde stappen om de klimaatcrisis te bestrijden tijdens de tweede Afrikaanse Klimaattop (ACS2) in Addis Abeba. In een verklaring beschreven ze de crisis als een “morele en ecologische noodsituatie” die Afrika bijzonder hard treft. “Afrika draagt onevenredig zware lasten – droogtes, cyclonen, overstromingen, woestijnvorming – ondanks dat het het minst bijdraagt aan de wereldwijde uitstoot”, aldus bisschop Coffi Roger Anoumou van Benin, volgens de Vaticaanse perskamer.
Vertegenwoordigers van de katholieke kerk benadrukken dat klimaatactie “door Afrika beïnvloed, geworteld in de gemeenschap en rechtvaardig” moet zijn. Afrika mag niet alleen ontvanger zijn van externe agenda’s, maar moet zijn eigen ecologische toekomst vormgeven, aldus de bisschoppen. Ze benadrukken dat plattelandsgemeenschappen, met hun inheemse kennis, een centrale rol moeten spelen in duurzame ontwikkeling.
De bisschoppen roepen op tot investeringen in hernieuwbare energie, met name gedecentraliseerde zonne-energieprojecten. Deze maatregelen zouden banen kunnen creëren, vrouwen en jongeren mondiger kunnen maken, energiearmoede kunnen verminderen en de CO2-uitstoot kunnen verlagen. De toekomst ligt in hernieuwbare energie, met name zonne-energie, aldus de verklaring.
Er wordt ook opgeroepen tot rechtvaardige klimaatfinanciering. Rijke landen moeten hun “ecologische schuld” erkennen en deze afbetalen via transparante en schuldenvrije middelen. Fondsen voor klimaatgerelateerd verlies en schade, evenals aanpassingsmaatregelen, moeten “dringend worden ingezet om getroffen gemeenschappen rechtstreeks te bereiken en veerkracht te bevorderen in plaats van afhankelijkheid.”
De bisschoppen bekritiseren de tot nu toe inactieve houding scherp: “We kunnen ons niet langer tevreden stellen met excuses. Wat nodig is, is moed en vastberadenheid om resoluut af te stappen van fossiele brandstoffen, hernieuwbare energiebronnen te omarmen en echte veranderingen in levensstijl door te voeren.” Vertragingen en halfslachtige maatregelen vergroten het lijden van mensen en brengen de toekomst van toekomstige generaties in gevaar.
De door de Afrikaanse Unie georganiseerde klimaattop duurt tot woensdag. Talrijke Afrikaanse staatshoofden en regeringsleiders, politieke en zakelijke besluitvormers en vertegenwoordigers van het maatschappelijk middenveld nemen deel. Ook bespreken ze de stappen die nodig zijn in de aanloop naar de VN-klimaatconferentie COP30, die van 10 tot en met 21 november in Brazilië plaatsvindt.
Talrijke Afrikaanse staatshoofden en regeringsleiders, politieke en zakelijke besluitvormers en vertegenwoordigers van het maatschappelijk middenveld nemen tot woensdag deel aan de door de Afrikaanse Unie georganiseerde klimaattop. Zij zullen ook de stappen bespreken in de aanloop naar de VN-klimaatconferentie COP30 (10-21 november) in Brazilië.